Boeing 737 MAX może wrócić do lotów!

Boeing 737 MAX może wrócić do lotów!

Po dwóch katastrofach i uziemieniu samolotów na ponad półtora roku, amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wydała zgodę na wznowienie lotów maszyn Boeing 737 MAX. Nie oznacza to jednak ich natychmiastowego powrotu do służby. Co więcej, nie wszędzie otrzymały one zgodę na ponowne loty.

Dwie katastrofy z początku 2019 roku, owiały Boeinga 737 MAX złą sławą. Samoloty po ponad półtora roku uziemienia, serii nieprawidłowości, oraz po fali krytyki w stosunku do Boeinga i FAA, uzyskały wczoraj (18.11) zgodę do Federalnej Agencji Lotnictwa Stanów Zjednoczonych zgodę na wznowienie lotów. Nie oznacza to jednak, że z dnia na dzień wrócą loty MAXami. Linie lotnicze muszą dokonać ostatnich korekt oprogramowania, oraz przygotować samoloty do ponownych lotów po 20 miesiącach stania na lotniskach. Dodatkowo, zgoda od FAA nie obowiązuje na całym świecie.

Boeing 737 MAX zdatny do lotów!

To dobra wiadomość dla przewoźników, ale i dla samego producenta. Boeing zakończył bowiem produkcję 737NG (wersje -600, -700, -800 i -900), zastępując je MAXami. W związku z uziemieniem samolotów i brakiem odbioru nowych egzemplarzy, produkcja 737 została wstrzymana na kilka miesięcy. W tym czasie trwało śledztwo w sprawie dwóch katastrof z początku 2019 roku, a następnie próba rozwiązania problemów z 737 MAX. Samoloty posiadały bowiem wadę systemu MCAS, mającego zapobiegać przeciągnięciu. W skutek błędów programistycznych, maszyny miały tendencję do ostrego nurkowania w specyficznych warunkach.

Konieczne były nie tylko zmiany informatyczne, ale i pomniejsze korekty konstrukcji, czy zmiany w programie szkoleń i serwisowania samolotów. Po serii lotów recertyfikacyjnych z przedstawicielami FAA i EASA (European Aviation Safety Agency), opinie ekspertów były bardzo pozytywne. Mimo licznych nieprawidłowości, Boeing 737 MAX stał się samolotem bezpiecznym, zdaniem Boeinga, jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Choć początki projektu były tragiczne i na jaw wyszło wiele mniej lub bardziej celowych uchybień, to obecnie MAXy są najdokładniej sprawdzonymi samolotami w historii.

Zezwolenie FAA pozwala 737 MAX latać nad terytorium USA i krajów, które uznają amerykańską agencję za nadrzędną. Krajowe regulacje mogą być jednak inne, tak jak w Europie. EASA nie wydała jeszcze zezwolenia na ponowne loty MAXów, jednak jest to najpewniej kwestia kilku tygodni. Linie lotnicze z USA planują już pod koniec grudnia, lub na początku stycznia wznowienie lotów tymi samolotami, europejskie linie również wstępnie mówią o końcu tego lub początku przyszłego roku.

Przedstawione na blogu treści są prywatnymi opiniami i nie są oficjalnym stanowiskiem żadnej z firm z którą współpracuję, bądź współpracowałem. Oznacza to, że zawarte tu treści nie są stanowskiem firm Welcome Airport Service, Wizzair, czy Egnatia Aviation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *