O projekcie

O projekcie

Wszyscy wiemy o pilotach, czy załodze kabinowej. Część z Was pewnie zwróciła także uwagę na pracowników lotniska. Jednak lotnictwo, nie tylko cywilne, pełne jest ludzi pracujących w różnych miejscach i na różnych stanowiskach, którzy pełnią różnorakie, ale istotne dla operacji lotniczej funkcje. Co więcej, jest wiele procedur, systemów, czy nawet stanowisk pracy, o których szersze grono po prostu nie wie. Jako Życie Lotnicze chcę to choć trochę zmienić – sprawić, że każdy aspekt lotnictwa będzie zrozumiały i przejrzysty dla każdego.

O tym właśnie jest ten portal. To nie tylko jakiś urywek lotnictwa cywilnego, ale cała, szeroka jego gama. Linie lotnicze, piloci, obsługa naziemna, czy kontrolerzy lotów to tylko niektóre ze stanowisk jakie tu poznacie.

 

Czym jest Życie Lotnicze?

Życie Lotnicze to wypadkowa ponad dekady pasji lotniczej. Miała swoje wzloty i upadki, lecz jakiś czas temu przeważyła w życiu. To dalszy etap rozwoju projektu Życie na Płycie, czyli bloga o obsłudze naziemnej. Po roku działania konta na Instagramie, o nazwie Życie na Płycie, kilka osób zasugerowało mi założenie bloga. Jednak z powodu zmian w moim życiu prywatnym, projekt zmienił się w ogólnolotniczy portal tematyczny.

To również kontynuacja poprzednich projektów, takich jak grupa Spotterzy Polscy, blog Chcemy Szybowników, wirtualne linie lotnicze Husary Air, czy nadal działających, dużych inicjatyw, takich jak Sieć Obserwatorów Burz. Dochodzi do tego szkolenie od zera do bohatera, czyli program Wizzair Pilot Academy. Grupa z którą zacznę niebawem szkolenie będzie jedną z tych, które będą musiały odnaleźć się na rynku lotniczym w erze po pandemii. Połączenie tak wielu aspektów, wraz z wieloma poprzednimi projektami i lotniczymi epizodami w życiu sprawia, że to jedyny tego typu portal lotniczy.

Niezależnie o tego czy jesteś pilotem, agentem rampowym, czy operatorem drona. Na blogu znajdą się wszelkie aspekty związane z lotnictwem. Mogą być pomocą w codziennej pracy, czy wskazaniem ścieżki kariery. Również uczniowie-piloci znajdą tu coś dla siebie. Co więcej, w trakcie szkolenia prowadzony będzie blog, który opisze kurs praktycznie z dnia na dzień. Również pasjonaci lotnictwa znajdą tutaj coś dla siebie. Jednak nawet pasażerowie znajdą tutaj przydatne porady na swoją następną podróż, oraz odpowiedzi na przynajmniej część nurtujących pytań.

 

Poznaj zespół

Robert Marcinowicz –fundator i właściciel bloga. Koordynator operacji lotniczych w Porcie Lotniczym w Gdańsku, przyszły kadet linii lotniczych Wizzair. Od dziecka pasjonuję się meteorologią, astronomią i inżynierią. Lotnictwo pojawiło się po jakimś czasie, chyba jako wypadkowa tych wczesnych, dziecięcych zainteresowań. Pierwszy raz bawiłem się symulatorem lotów w wieku 9 lat. Mniej więcej w tym samym czasie po raz pierwszy leciałem samolotem, konkretnie Airbusem A320 linii Wizzair do Malmo. Dwa lata później, w 2009 roku zacząłem swoją przygodę z fotografią lotniczą i wizytami w pobliskim aeroklubie.

W wieku 15 lat zacząłem swoją przygodę z szybownictwem, która trwała około cztery lata i zakończyła się na etapie kursu podstawowego. Być może nie byłem jeszcze wystarczająco ogarnięty, aby łapać za ster czegoś co pędzi setką i trzyma się tylko na kilku patykach pokrytych laminatem. Późniejszy okres to prym meteorologii, jednak nadal ciągnęło mnie zawodowo i pasjonacko do samolotów. W wieku 21 lat zacząłem pracę na lotnisku w Gdańsku, gdzie po pół roku awansowałem z pracownika płyty na koordynatora operacji. Teraz jednak zaczyna się kolejny etap – szkolenie A to an Airline w Grecji. Jeśli wszystko się powiedzie, pod koniec 2022 będę już zawodowym pilotem liniowym.

 

Grafika

Kamil Kulesza

 

Doradca ds. IT

Piotr Karcz

 

Nasi partnerzy