PILNE: Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce!

PILNE: Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce!

W związku z epidemią koronawirusa, wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to szereg ograniczeń, w tym zamknięcie granic dla cudzoziemców, czy zawieszenie międzynarodowych lotów pasażerskich.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 szaleje na całym świecie. Również w Polsce zanotowano niemal 70 przypadków, w tym jeden śmiertelny. Kolejne kraje wprowadzają ograniczenia w działaniu niektórych instytucji, czy zamykają granice. Czechy zawiesiły pociągi międzynarodowe w czwartek, Słowacja zamyka granice. Do grona krajów, które wprowadzają stan zagrożenia epidemicznego dołącza właśnie Polska.

Zagrożenie epidemiczne

Od soboty zaczną obowiązywać ograniczenia, związane z wprowadzonym w Polsce stanem zagrożenia epidemicznego. Ogłoszony został dziś wieczorem (13.03) na konferencji w KPRM przez premiera RP, Mateusza Morawieckiego. Szczegóły ograniczeń przedstawili minister zdrowia, Łukasz Szumowski, oraz koordynator służb specjalnych, Mariusz Kamiński.

Wprowadzony od soboty (14.03) stan zagrożenia epidemicznego oznacza między innymi:

  • przywrócenie kontroli na wszystkich przejściach granicznych na okres 10 dni z możliwością przedłużenia do 30 dni. Część przejść granicznych zostaje zamkniętych całkowicie
  • poddanie obowiązkowej, 14-sto dniowej kwarantannie wszystkich osób, które wjeżdżają do Polski, niezależnie od ich stanu zdrowia
  • zakaz wjazdu cudzoziemców do Polski, chyba że mają ku temu ważne powody
  • zawieszenie od niedzieli (15.03) międzynarodowych lotów pasażerskich, dopuszczenie jedynie przylotów polskich obywateli, oraz wyloty samolotów niebędących zbazowanych w Polsce.
  • zamknięcie międzynarodowych, pasażerskich połączeń kolejowych
  • ruch towarowy, oraz wewnątrz kraju pozostaje póki co bez zmian. Dotyczy to również towarowych lotów tranzytowych (międzylądowanie w Polsce)
  • zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, w tym religijnych
  • ograniczenie działalności galerii handlowych – działać będą tylko sklepy spożywcze, apteki, pralnie, punkty usługowe i banki. Wstępnie mają one obowiązywać przez dwa tygodnie
  • restauracje, czy puby zostają zamknięte. Mogą świadczyć tylko usługi dowozu jedzenia

MSW ma jeszcze dziś opublikować listę otwartych przejść granicznych. Na pozostałych postawione zostaną dodatkowe patrole Straży Granicznej i prawdopodobnie innych służb bezpieczeństwa. Szczegóły mają zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw jeszcze dziś, bądź najpóźniej jutro rano.

AKTUALIZACJA: 21:45:

MSWiA publikuje dokładne wytyczne odnośnie ruchu granicznego. Wynika z nich, że każdy obywatel przyjeżdżający do Polski ma być poddany kwarantannie domowej, a w razie jej braku, zostaną skierowani w wyznaczone przez wojewodę miejsce kwarantanny. Kierowcy busów, ciężarówek, oraz mieszkańcy stref przygranicznych, pracujący tuż za granicą RP nie są objęci kwarantanną. Obcokrajowcy mający pozwolenie na pracę, Kartę Polaka, posiadają prawo czasowego, lub stałego pobytu w Polsce, lub są małżonkami, bądź dziećmi obywateli Polski, mają również prawo wstępu do kraju.

Dodatkowo LOT zapowiedział, że zawiesza wszystkie połączenia, w tym krajowe.

 

Na dziś (13.03) WHO potwierdziło przynajmniej 137 tys przypadków SARS-CoV-2 na całym świecie. W jego skutek zmarło około 5000 osób. Jest jednak nadzieja – w Chinach liczba nowych zachorowań gwałtownie spada, a w epicentrum epidemii, Wuhan, niebawem zostanie zamknięty ostatni szpital polowy, z powodu braku pacjentów. Wydaje się więc, że koniec epidemii jest bliski. Musimy jednak przeczekać przejście przez Polskę dużej fali zachorowań, której w najbliższym czasie spodziewa się Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce do wieczora 13. marca na COVID-19, chorobę związaną z koronawirusem SARS-CoV-2 zachorowało 68 osób, a dwie zmarły.

Przedstawione na blogu treści są prywatnymi opiniami i nie są oficjalnym stanowiskiem żadnej z firm z którą współpracuję, bądź współpracowałem. Oznacza to, że zawarte tu treści nie są stanowskiem firm Welcome Airport Service, Wizzair, czy Egnatia Aviation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *