Zmarł Chuck Yeager – pierwszy człowiek, który przebił barierę dźwięku

Zmarł Chuck Yeager – pierwszy człowiek, który przebił barierę dźwięku

W wieku 97 lat zmarł Charles Elwood Yeager, znany też jako Chuck Yeager. Był pierwszym człowiekiem, który przekroczył prędkość dźwięku.

7. grudnia w Los Angeles w wieku 97 lat zmarł Charles “Chuck” Yeager, amerykański pilot testowy, as myśliwski z czasów II Wojny Światowej i generał dywizji. Zasłynął między innymi z tego, że jako pierwszy pilot w historii USA został asem myśliwskim w ciągu jednego dnia, zestrzeliwując pięć wrogich myśliwców podczas jednej misji. Na kartach historii lotnictwa zapisał się jednak głównie z wyczynu, jakiego dokonał kilka lat po wojnie. 14. października 1947 roku jako pierwszy człowiek w historii, oficjalnie przekroczył prędkość dźwięku, pilotując eksperymentalny samolot rakietowy Bell X-1.

Nie żyje Chuck Yeager

Najszybszy człowiek świata, jak kiedyś określono Charlesa Yeagera, zaczął swoją karierę lotniczą w 1939 roku, mając 16 lat. Trzy lata później, w 1942 roku rozpoczął roczne szkolenie pilota. W ostatnich miesiącach II Wojny Światowej stacjonował w Wielkiej Brytanii. Zestrzelił 11 wrogich samolotów (faktycznie 12, jednak jeden podczas lotu szkoleniowego jako członek załogi bombowca B-17). Po wojnie został pilotem testowym Sił Powietrznych USA. Brał udział między innymi w badaniach nad samolotami odrzutowymi, oraz zdobycznymi maszynami III Rzeszy i Japonii.

W historii lotnictwa zapisał się głównie za sprawą lotu testowego z 14. października 1947 roku. Yeager został wytypowany do lotu eksperymentalnym samolotem rakietowym Bell X-1, w którym miała zostać podjęta próba przekroczenia bariery dźwięku. Tak też się stało – samolot Chucka Yeagera osiągnął 1,06 Mach, a sam pilot stał się pierwszym człowiekiem, który przekroczył prędkość dźwięku. 12. grudnia 1953 roku Yeager na samolocie Bell X-1A osiągnął prędkość 2,44 Mach. Zaledwie trzy tygodnie po tym, jak Scott Crossfield przekroczył barierę Mach 2 na samolocie Douglas Skyrocket.

W późniejszych latach Yeager testował przechwycony z Korei Północnej myśliwiec MiG-15. Został także komendantem Szkoły Pilotów Programu Badawczego Przestrzeni Kosmicznej USAF. Latał na przeszło 350 typach samolotów. Za sterami spędził 14 tys. godzin. W 1975 roku przeszedł na emeryturę, jednak aż do 1997 roku pracował dla NASA i USAF. Swój ostatni lot wojskowy odbył w 50. rocznicę przekroczenia bariery Mach 1.

Chuck Yeager zmarł 7. grudnia w wieku 97 lat w szpitalu Los Angeles.

Zdjęcie ilustracyjne: Chuck Yeager przy samolocie Bell X-1 Glamorous Glennis. Fot. USAF via LA Times
Przedstawione na blogu treści są prywatnymi opiniami i nie są oficjalnym stanowiskiem żadnej z firm z którą współpracuję, bądź współpracowałem. Oznacza to, że zawarte tu treści nie są stanowskiem firm Welcome Airport Service, Wizzair, czy Egnatia Aviation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *